Поврзете се со нас

Skopje Global

Екстра Глобал

Љубовџискиот скутер на Оланд- на аукција

Љубовџискиот скутер на Оланд- на аукција

Скутерот на поранешниот француски претседател Франсоа Оланд , со кој тајно одеше на љубoвни состаноци, искрадувајќи се од Елисејската палата и од претседателското обезбедување, е продаден на аукција- за 20.500 евра.

Купувачот е сопственик на приватен музеј на автомобили , чии сопственици биле „престижни луѓе“.

На медиумите им изјавил дека скутерот- „Веспа Пијаџо 125“ ќе го изложува – како што рекол- „ на љубопитни луѓе„.

„Дел од француската историја“

Според купувачот Дени Брера, скутерот е дел од француската историја, па затоа не треба да се сокрива од јавноста. Освен скутерот, тој поседува колекција од 120 возила- модели на автомобили од 1922 година, па се до денес.

Јавноста во Франција, разбра за тајните излегувања на претседателот, за да биде со својата љубовница- познатата актерка и режисер Жил Гије, откако француските весници објавија фотографии за тоа како шефот на државата – со кацига на главата и со темни очила- со скутерот оди кај актерката, сокривајќи ја врската и од својата тогашна партнерка.

Скандалот со претседателот-љубовџија целосно беше провален кога Оланд беше „уловен“ на својата „Веспа“ заедно со Гије.

Одмазда на партнерката

Во Франција, каде прељубата, па и на претседателот на државата, не се зема за преголемо зло, случајот на Оланд , сепак, предизвика шок во јавноста и гневна реакција на партнерката, која со него живееше во Елисејска палата. Откако таа   од медиумите разбра дека нејззиниот невенчан сопруг и шеф на државата  е во врска со друга жена.

Измамената Валери Тридверал, набргу по тоа, му се одмазди , објавувајќи книга за своите години со Оланд и за времето минато во претседателската палата, под симптоматичен наслов- „Благодарам за тој момент“ – за моментот кога разбрала за неговата прељуба.

Се смета дека целиот скандал, а посебно нејзината остро интонирана книга-сеќавања, имаат многу придонесено за уништувањето на неговата политичка кариера.  Оланд беше претседател еден петгодишен  мандат, од 2012 година. На изборите во 2017 година ( на кои победи Емануел Макрон) Оланд не се ниту кандидираше за втор  мандат. Во тој момент , неговиот рејтинг изнесуваше само 4 отсто.

Случајот на Ширак

Франсоа Оланд, инаку, не е единствениот француски претседател кој бил неверен кон сопругата. Посебно се споменува случајот со Жак Ширак  и неговата ( велат) долга тајна врска со некогаш познатата  актерка Клаудија Кардинале.

На една меѓународна конференција во Тунис, таа дури беше приклучена кон службената француска делегација- за да биде блиску до Ширак. Во исто време кога со него беше и сопругата Бернадет.

Скутерот, пак, како старо возило, со поминати 34 илјади км.  – само затоа што беше „сведок“ на една тајна врска – има достигнато пет пати повисока цена од онаа на пазарот на стари возила. Веспата на Оланд,  нормално, би се продала за најмногу четири илјади евра.

Понатаму
Повеќе на оваа тема
Коментирај

Напиши одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе во Екстра Глобал

Горе