Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Украина меѓу војната и мирот

21/07/2024

Американците кои веруваат дека еден краен десничар и популист може да биде „миротворец“, веруваат дека Доналд Трамп- после сите работи што ги има напрвено додека беше на власт,...

 • Свет

  Харис ги загрижи републиканците

  22/07/2024

  Во својот познат арогантен и фалбаџиски манир на остарен мачо-мен, Доналд Трамп не чекаше многу за да ја омаловажи Камала Харис, како негов директен конкурент во трката за...

 • Свет

  Бајден истуркан од претседателската трка

  22/07/2024

  Актуелниот американски претседател Џозеф (Џо) Бајден одлучи да се повлече од изборната трка за Белата куќа, за изборите во САД, во ноември оваа година. Тоа го објави во...

 • Европа/ЕУ

  Европската комисија ја бојкотира Унгарија

  18/07/2024

  Старo-новата претседателка на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, уште пред одново да биде  избрана од Европскиот Парламент, наложи бојкот на Унгарија поради најновите, еднострани, потези на...

 • Екстра Глобал

  Градоначалничката се капе во Сена

  18/07/2024

  Градоначалничката  на Париз Ан Идалго се капеше во водите на Сена, настојувајќи да ја убеди домашната недоверлива јавност, но и спористите, дека реката која тече низ фрнцускиот главен...

 • Екстра Глобал

  Педесет и пет години од „Аполо 11“

  18/07/2024

  Во јули 1969 годин – тројца Американци, асронаутите Нил Армстронг, Баз Олдрин и Мајкл Колинс – членови на екипажот на вселенскиот брод „Аполо 11„ ја започнаа својата историска...

 • Вести

  Ангела Меркел на 70 години

  18/07/2024

  Пранешната канцеларка на Германија и долги години лидер на десно-десно-центристичката партија ЦДУ, Ангела Меркел наполни 70 години. Тоа го одблежија германските медиуми  со прилози и коментари, иако својот...

 • Свет

  „Премногу перфектен атентат“

  15/07/2024

  Едно 20 годишно момче, гласач за американските републиканци и дете  од семејство кое ја подржува оваа партија, пукаше во местото Батлер, во сојузната држава Пенсилванија, во Доналд Трамп,...

 • Свет

  Трамп ќе го апси Марк Цукерберг

  12/07/2024

  Доналд Трамп кој е убеден дека ќе ја добие глатко номинацијата на американската републиканска партија, за ноемвриските претседателски избори во САД, верувајќи дека ќе се врати во Белата...

 • Западен Балкан

  Србија испорачува оружје во Украина

  12/07/2024

  Американскиот помошник на државниот секретар, за европски прашања, Џејмс О Брајен потврди дека Србија испраќа оружје и муниција за Украина, во  наметнатата војна по бруталната инвазија од страна...

 • Екстра Глобал

  Хрватска е скапа за летување

  09/07/2024

  Низа медиуми во Германија и Австрија, но и во Словенија се огласија со прилози за годинешново туристичко лето, рангирајќи ги земјите од медитеранскиот регион според цените, пред се,...

Повеќе
Горе