Поврзете се со нас

Skopje Global

Екстра Глобал

Милијардер ќе гради реплика на „Титаник“

Милијардер ќе гради реплика на „Титаник“

Австралискиот милијардер Клајв Палмер објави дека планира да изгради реплика на познатиот прекуокеански брод „Титаник“ – најголем во своето време- кој потона  во северниот Атлантик во текот на своето прво патување од Британија за Америка.

Ова не е прв пат Палмер да најавува дека ќе ја плати изградбата на брод-копија на „Титаник“. Прв пат во 2012 година, кога светот ја одбележуваше стогодишнината од оваа поморска катастрофа, а потоа и во 2018 година.

„Најпознато крстарење“

Но, според медиумите во Сиднеј, сега за прв пат го има промовирано целиот проект, најавувајќи дека бродот-реплика ќе тргне на своето пловење, по истата траса како и бродот што потона пред 112 години, нарекувајќи го тоа – повторување на најпознатото крстарење во историјата.

Според Палмер, низа непредвидени глобални случувања и разните блокади, предизвикани од низа влади во светот, предизвикаа криза во индустријата со крузерите. Тој, меѓутоа, најавува дека за „Титаник 2“ ќе бидат ангажирани најдобите светски бродоградители, инжинери и дизајнери кои треба да обезбедат дека репликата ќе биде наполно идентична на оригиналот, што не успеа да стигне до Њујорк.

Палмер најавува дека изградбата на бродот , што сега делува и изгледа мал, во споредба со новите, огромни крузери на кои се собираат и по пет илјади лица, ќе почне во следната година.

Копија верна на оригиналот

Богатството на Клајв Палмер се проценува на околу 4,5 милијарди долари.

„Многу е позабавно да изведете еден ваков проект и да пловите со еден нов „Титаник“, отколку да седите дома и да броите колку пари имате“- изјавил милијардерот.

На бродската копија  ќе има- како и на оригиналот- 835 кабини и девет палуби, како и место за 2345 патници. Половината од кабините (овој пат) ќе бидат од прва класа. „Титаник 2“ ќе го има истиот ентериер и распоред на кабините, вклучувајќи и сала за танцување, базен и турски бањи , што ги немало во оригиналот.

Медиумите проценуваат дека изградбата на бродот-реплика ќе чини меѓу 500 милиони и една милијарда долари.

Понатаму
Повеќе на оваа тема
Коментирај

Напиши одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе во Екстра Глобал

Горе