Поврзете се со нас

Skopje Global

Екстра Глобал

Нова „West Side story” по 60 години

Нова „West Side story” по 60 години

Нова филмска верзија на прославениот американски мјузикл,  потоа екранизиран во наградуван филм – „West Side story” ( Приказна од Западната страна) – е снимен во Холивуд, 60 години после првата верзија. Режисер на овој римејк е Стивен Спилберг , а свечената премиера во САД е предвидена за 9 декември.

Новиот филм, сепак, не е класичен римејк на првиот филм на Џером Робинс и на Роберт Вајз, кој е снимен во 1961 година – вели во интервју за лондонски „Гардијан“ Спилберг, објаснувајќи  дека во неговиот филм станува збор за -реимагинација на оригиналниот сценски мјузикл.

„Не е обичен римејк“

„Никогаш не би се осмелил да му пријдам на ова дело да беше само филм. Но, бидејќи мјузиклот постојано  се изведува во разни форми , низ целиот свет, не чувствувам дека скокам во делото на мојот пријател Вајз од пред шест децении“- има речено режисерот Спилберг.

Во својот филм , овој прославен режисер оди подалеку од правењето нова верзија и во интервјуто зборува за тоа како имал десет години кога неговиот татко , во 1957 година, му донел албум со сите тогаш познати актери од њујоршки Бродвеј и тврди дека откако млад застанува зад камерата, прво работејќи на телевизија, а потоа и на филмот, постојано бил носен од мислата да сними филм-мјузикл.

Тој и припаѓа на генерацијата на Френсис Форд Копола, Брајан де Палма, Џорџ Лукас и Мартин Скорсизе, кои сите во меѓувреме имаат направено по едно вакво остварување. Нема само  Спилберг, иако тој во два свои филма има вклучено ревиски, мјзукл сцени и секвенци.

Дамнешна желба

„Сега, конечно, се враќам на таа своја дамнешна желба, сега кога веќе имам близу 75 години“- рекол режисерот за лондонскиот весник.

Спилберговата верзија на „Приказната од Западната страна„ (велат) содржи ефикасност и развива присност, давајќи приказ на расната и на социјалекономската специфичност што претходната верзија нема успеано да ги прикаже.

Од тоа време, на пример, го нема т.н. Сан Хуан Хил, квартот во Менхетен што е целосно разурнат и веќе не постои. Тоа е кварт населен со латиноамерикански емигранти- Порториканци, како што е и еден од двата главни лика во мјузиклот и во филмот. А, во спилберговата верзија е дадена поголема тежина и достоинство на ликовите од таа етничка заедница, со што културата и расизмот со кои се соочувала, во времето кога приказната се случува, се поостро обликувани.

Современи Ромео и Јулија

„West Side story” е приказна за љубовта на двајца млади- во една романса налик на онаа кај Шекспир, за Ромео и за Јулија. Овде , меѓутоа, станува збор за (недозволената) љубов на еден Американец- „Грингос“-  и на млада Порториканка, сместена во Њујорк , во педесетите години на 20 век. На нивната љубов се спротивставуваат двете семејства, етничките разлики, нетрпеливоста на белата и латиноамериканската заедница.

Ликот на Тони го игра Ансел Елгорт, а на Марија , Рејчел Зиглер. Во првата верзија- Тони и Марија – беа тогаш младите Џорџ Чакирис и Натали Вуд. Во таа верзија, како млада другарка на Марија се појави Рита Морено, која Спилберг ја има убедено да се појави и во неговата верзија- иако сега  длабоко возрасна- во една друга улога.

Познатите и се уште популарни музички нумери , ги изведува Филхармонијата од Лос Анџелес, а со оркестарот диригира познатиот диригент Густаво Дудамел.

Коментирај

Напиши одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе во Екстра Глобал

Горе