Поврзете се со нас

Skopje Global

Екстра Глобал

Марадона „убиен од небрежност“?

ChinaImages/Depositphotos.com

Марадона „убиен од небрежност“?

Некогашната ѕвезда на аргентинскиот и на светскиот фудбал Диего Марадона, најверојатно бил жртва на „убиство од небрежност“ – соопштиле извори на аргентинското државно обвинителство.

Според ова соопштение, седум лица кои досега беа сослушувани во текот на отворената истрага за смртта на Марадона, сега ќе бидат и формално обвинети за убиство од небрежност на прославениот фудбалер.

Доколку седумината бидат изведени на судење и бидат осудени, се соочуваат со затворски казни од пет до 25 години.

Обвинителството во Буенос Ајрес смета дека Марадона починал како резултат на професионална грешка и на немарност на медицинскиот тим кој го лекувал, што предизвикало забрзано влошување на неговата здравствена состојба, а тоа до смртта на фудбалерот.

Медиумите и агенциите кои ја пренесуваат веста за квалификациите на случајот околу смртта на Марадона пишуваат дека седумината се соочуваат со обвинување за небрежност во отежнати околности.

Тоа е посериозно обвинување од претходната квалификација на случајот, кога седумината медицински лица беа осомничени дека немарно го третирале лекувањето на фудбалерот, за што и казните се поблаги.

Диего Марадона почина на 25 ноември минатата година – од срцев удар. Почина на 60 години, во својата куќа, каде се опоравуваше од претходно извршената хируршка интервенција на мозокот во главата.

Понатаму
Коментирај

Напиши одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе во Екстра Глобал

Горе