Поврзете се со нас

Skopje Global

Здравје

Угур Шахин: До лето враќање во нормален живот

Stefan Albrecht / BioNTech / CC-BY-SA 4.0, Ugur Sahin v2, CC BY-SA 4.0

Угур Шахин: До лето враќање во нормален живот

Соосновачот на „Бионтек“ Угур Шахин смета дека ситуацијата со коронавирусот до лето ќе се стабилизира и животот ќе се врати во нормала.

„Пандемијата нема да престане, но ќе биде ставена под контрола. Едноставно, ќе можеме да ја контролираме.“

…рекол овој научник, во едно предавање во Германија.

Шахин верува дека ако се помине добро во Европа, ќе може да се воспостави контрола (врз пандемијата) најдоцна до септември. Но веќе, уште од март – ашрил ќе се намали смртноста.

По тој период ќе има помали налети на епидемијата, затоа што сите (до тогаш) не ќе можат да се вакцинираат, или пак не ќе може да се постигне потребната имунизација.

„Факт е, меѓутоа, дека ќе може да се вратиме во живот и тоа најдоцна до јули, до летото. Јас верувам во тоа.”

…рекол Угур Шахин.

Коментирај

Напиши одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе во Здравје

Горе