Поврзете се со нас

Skopje Global

Екстра Глобал

Шварценегер: „Кристална ноќ“ на Капитол Хил

toxawww/BigStock.com

Шварценегер: „Кристална ноќ“ на Капитол Хил

Холивудската ѕвезда Арнолд Шварценегер, поранешен гувернер на Калифорнија во два мандати, остро го критикуваше претседателот на САД на заминување и го осуди насилничкиот напад врз американскиот Конгрес, што минатата среда го извршија приврзениците на Доналд Трамп.

Според Шварценегер, упадот во конгресната зграда и во салата каде заседаваа конгресмените и сенаторите, имал за цел да се запре процесот за потврдување на победата на Џо Бајден, за нов претседател, на претседателските избори од 3 ноември.

Актерот кој е роден и има израснато во Австрија, насилствата и настаните од Капитол Хил во Вашингтон ги спореди со по зло познатата „Кристална ноќ“ од 1938 година, од времето на нацистичка Германија и Адолф Хитлер, со која беше означен почетокот на погромот на Евреите.

„Подивената и разулавена толпа не ги кршеше само прозорците на Капитол. Тие ја испокршија и идејата која сите ја земавме – здраво за готово и ги погазија принципите врз кои е изградена нашата земја“

…порача во својата подолга и гневна видео порака, Шварценегер.

Тој го обвини Трамп дека бараше пуч, за да продолжи да ги обманува луѓето со своите лаги (околу изборните резултати и изборите).

„Доналд Трамп е пропаднат лидер. Ќе замине во историјата запаметен како најлошиот претседател на САД досега. Добрата работа е што тоа ќе се случи наскоро, а по тоа тој ќе остане само како еден неважен стар твит“

…вели актерот Арнолд Шварценегер.

Гувернер на Калифорнија беше како кандидат на републиканската партија на САД.

Коментирај

Напиши одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе во Екстра Глобал

Горе