Поврзете се со нас

Skopje Global

Екстра Глобал

Џули Ендрјуз го сокрила Оскарот на таван

Denis Makarenko/BigStock.com

Џули Ендрјуз го сокрила Оскарот на таван

Британската актерка Џули Ендрјуз за прв пат призна дека со години на ред го криела добиениот Оскар, на таванот од својата куќа, затоа што мислела дека не го заслужила.

Таа ја освои филмската награда Оскар, во 1965 година, за својата улога во филмот „Мери Попинс“. Престижната награда на Американската филмска академија, Ендрјуз ја освои за својот прв, дебитантски настап во еден филм.

Во едно телевизиско ток-шоу на Би-Би-Си, актерката која сега има 84 година ги изненадила сите присутни, па и водителот, кога им открила дека веднаш по оскаровската ноќ, својата златна статуетка ја сокрила на таванот, оставајќи ја таму долги години.

„Не мислев тогаш дека наградата Оскар ја освоив заслужено. Мислев дека таа ми ја доделија само како подарок за моето добредојде во светот на филмската индустрија и на Холивуд“ – рекла Ендрјуз.

Во текот на разговорот, таа признала и дека рано добиената награда, на стартот од кариерата и предизвикала „проблеми во животот“ и дека морала да се подвргне на терапија и на психоанализи. „Но, потоа научив да ги почитувам сите свои улоги и сите филмови во кои настапував, сметајќи го тоа и како моја обврска кон филмот, кон професијата и конечно кои гледачите кои ги гледаа филмовите“ – рекла актерката.

По првиот успех со дебитантскиот филм за омилената дадилка Мери Попинс, Џули Ендрјуз никогаш повеќе не ја освои наградата Оскар.

На два пати беше само кандидат за наградата за најдобра женска улога- прв пат, веќе наредната 1966 година за филмот-мјузикл „Моите песни, моите соништа“, а потоа во 1983 година, за комедијата „Виктор, Викторија“.

Коментирај

Напиши одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе во Екстра Глобал

Горе