Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Трамп меѓу затворот и Белата куќа

03/06/2024

Доналд Трамп е првиот претседател на САД осуден за кривично дело, откако поротата составена  од 12 американски граѓани, во судот во Њујорк го прогласи за виновен за сите...

 • Едиторијал

  „Уставобранителите “ се сокрија

  10/06/2024

  Скопје  се уште е излепено со (во основа), националистички и неевропски пароли и изборни пораки на вмровските националисти, во кои доминира омразата. Прво,  дека земјата (одново) ќе ни...

 • Западен Балкан

  Промоција на „Српскиот свет“

  10/06/2024

  Во Белград се одржа масовен „општо српски собор“ на кој претседателот Александар Вучиќ повика на мир и хармонија на Балканот, но таквата порака во регионот, наместо со одобрување...

 • Европа/ЕУ

  Белгија и Австрија против Орбан

  08/06/2024

  После Белгија и Австрија го подржа предлогот на некои од земјите од ЕУ кои бараат да продолжи постапката за одземање на гласачките  права на орбанова Унгарија. Ова е...

 • Европа/ЕУ

  Евроизбори – марш на ултрадесницата

  06/06/2024

  Околу 360 милиони граѓани на Европска Унија излегуваат на гласање – секој во својата земја членка-за изборот на нов состав на Европскиот Парламент кој има 720 европратеници. Гласањето...

 • Екстра Глобал

  Полицајци киднапирале туристи

  06/06/2024

  Четворица полицајци во Филипините се уапсени , откако  се обвинети дека киднапирале четворица  странски туристи кои престојувале  на одмор во оваа голема земја во Југоисточна Азија и за ...

 • Вести

  Газа-75 години соочување со војна

  05/06/2024

  Од 7 октомври минатата година, кога без никаков директен повод, припадниците на палестинската терористичка организација Хамас, извршија масовен и брутален напад врз израелската територија, малечкиот приморски појас Газа,...

 • Свет

  Израел во подземна војна со Хамас

  05/06/2024

  Во време додека трае пазарењето околу  планот за прекин на огнот и за воспоставување мир меѓу Израел и палестинската терористичка организација Хамас, што го понуди Џо Бајден, продолжува...

 • Екстра Глобал

  Мардок во пети брак на 93 години

  05/06/2024

  Америјанскиот медиумски тајкун Руперт Мардок се ожени по пети пат, на свечена церемонија на неговиот голем посед со лозови насади во Калифорнија. Мардок  кој има 93 години се...

 • Европа/ЕУ

  Бугарија-Амбасадорот против премиерот

  03/06/2024

  Во екот на својата предизборна кампања- за шестите по ред вонредни избори, во изминатите помалку од три години, Бугарија се најде во една (неочекувана) политичка кризна ситуација ,...

 • Вести

  Букурешт сонува за „Голема Романија“

  31/05/2024

  Во време на силно будење на ултрадесничарењето низ некои земји во Европа, пред се во Германија, покрај традиционалното ултраштво присутно во политиката на Франција , Италија и  Шпанија,...

Повеќе
Горе